Skip to content

18 Ellwood StTrenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Sep 19, 2012

Property Information

Block2081
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
21%
Improvement Value:$112,500
79%
Total Assessment$142,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,018+6.7%
2024$4,703+1.2%
2023$4,647-3.3%
2022$4,803+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 6159, Page 731

Property Sale

SaleMulti
$194,000
DeedBook 5069, Page 224

Property Sale

SaleMulti
$129,900
DeedBook 4351, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1920