Skip to content

145 Beal StTrenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$84,900
Last Sale Date
May 29, 1987

Property Information

Block2082
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,500
31%
Improvement Value:$67,600
69%
Total Assessment$98,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,457+6.7%
2024$3,240+1.2%
2023$3,201-3.3%
2022$3,309+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$84,900
DeedBook 2395, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1925