Skip to content

372 Miller Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1966

Last Sale Price
$251,000
Last Sale Date
Aug 26, 2004

Property Information

Block2085
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,700
22%
Improvement Value:$170,500
78%
Total Assessment$219,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,475+6.9%
2024$6,990+1.3%
2023$6,903-3.4%
2022$7,144+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$251,000
DeedBook 4882, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1966