Skip to content

406 Miller AveTrenton, NJ 08610

Built 1959

Last Sale Price
$427,500
Last Sale Date
Dec 13, 2023

Property Information

Block2086
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page130

Building Details

Building Class17
Description1SM G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,883
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
24%
Improvement Value:$171,100
76%
Total Assessment$225,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,933+6.7%
2024$7,435+1.2%
2023$7,345-3.3%
2022$7,593+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$427,500
Sq Ft1,883DeedBook 6544, Page 1303Recorded12/26/2023

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,883DeedBook 6292, Page 1801Recorded7/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 1959