Skip to content

316 Hutchinson StTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Dec 31, 2019

Property Information

Block2088
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page170

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,388
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
18%
Improvement Value:$134,200
82%
Total Assessment$163,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,765+6.7%
2024$5,404+1.2%
2023$5,338+7.0%
2022$4,989+3.0%
Property History
Sales6

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 6397, Page 615

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,388DeedBook 6397, Page 615Recorded2/18/2020

Property Sale

Sale
$75,250
Sq Ft1,388DeedBook 6382, Page 1384Recorded9/30/2019

Property Sale

Sale
$90,830

From:

To:

Sq Ft1,388DeedBook 6311, Page 531Recorded12/21/2017

Property Sale

SaleMulti
$128,900
DeedBook 4206, Page 200

Property Sale

SaleMulti
$91,500
DeedBook 3560, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1930