Skip to content

104 Redfern StTrenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2019

Property Information

Block2069
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page170

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,300
19%
Improvement Value:$130,200
81%
Total Assessment$160,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,656+6.7%
2024$5,301+1.2%
2023$5,237-10.9%
2022$5,879+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$189,500

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 6258, Page 1064Recorded8/11/2016

Property Sale

SaleMulti
$216,500
DeedBook 5975, Page 296

Property Sale

SaleMulti
$111,500
DeedBook 2919, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1948