Skip to content

416 Hutchinson StTrenton, NJ 08610

Built 1938

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 28, 2004

Property Information

Block2092
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page171

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,400
20%
Improvement Value:$108,900
80%
Total Assessment$136,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,803+6.7%
2024$4,502+1.2%
2023$4,447-10.9%
2022$4,993+7.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 4849, Page 52

Property Sale

SaleMulti
$69,000
DeedBook 3162, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1938