Skip to content

320 Bergen StTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 1, 2019

Property Information

Block2093
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page171

Building Details

Building Class17
Description2SM G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,333
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
17%
Improvement Value:$139,100
83%
Total Assessment$167,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,889+6.7%
2024$5,519+1.2%
2023$5,452-6.4%
2022$5,824+5.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,333DeedBook 6378, Page 277Recorded8/20/2019

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,122DeedBook 6199, Page 592Recorded8/6/2014

Property Sale

SaleMulti
$192,000
DeedBook 6127, Page 777

Property Sale

SaleMulti
$119,900
DeedBook 5958, Page 146

Property Sale

SaleMulti
$113,500
DeedBook 3816, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1930