Skip to content

620 E Howell StTrenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$167,500
Last Sale Date
Nov 10, 2017

Property Information

Block2093
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page171

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
18%
Improvement Value:$131,200
82%
Total Assessment$159,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,610+6.7%
2024$5,258+1.2%
2023$5,195-10.9%
2022$5,832+6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$167,500

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 6307, Page 1737Recorded11/21/2017

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 2697, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1940