Skip to content

706 E Howell StTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
May 17, 2019

Property Information

Block2094
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page171

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
23%
Improvement Value:$95,900
77%
Total Assessment$123,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,366+6.7%
2024$4,092+1.2%
2023$4,043-10.9%
2022$4,538+7.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 6369, Page 1364Recorded6/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 1950