Skip to content

702 E Howell StTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Nov 29, 2001

Property Information

Block2094
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page171

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
18%
Improvement Value:$125,600
82%
Total Assessment$153,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,413+6.7%
2024$5,073+1.2%
2023$5,012-10.9%
2022$5,626+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 4199, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1930