Skip to content

559 Hutchinson St

Trenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 1990

Property Information

Block2095
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page193

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,300
20%
Improvement Value:$110,800
80%
Total Assessment$139,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,902+6.7%
2024$4,594+1.2%
2023$4,539-10.9%
2022$5,095+9.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930