Skip to content

549 Hutchinson StTrenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
Apr 20, 2020

Property Information

Block2095
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page193

Building Details

Building Class17
Description2SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,236
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,700
19%
Improvement Value:$122,300
81%
Total Assessment$151,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,321+6.7%
2024$4,988+1.2%
2023$4,927-10.9%
2022$5,531+6.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$198,000
Sq Ft1,236DeedBook 6402, Page 863Recorded4/23/2020

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5688, Page 179

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 4490, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1925