Skip to content

571 Hutchinson StTrenton, NJ 08610

Built 1927

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Apr 23, 2012

Property Information

Block2095
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page193

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,012
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,800
20%
Improvement Value:$109,200
80%
Total Assessment$136,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,793+6.7%
2024$4,492+1.2%
2023$4,438-10.9%
2022$4,982+9.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$126,000
DeedBook 6147, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1927