Skip to content

34 Wagner StTrenton, NJ 08610

Built 1947

Last Sale Price
$164,725
Last Sale Date
Mar 8, 2017

Property Information

Block2103
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page163

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,481
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
22%
Improvement Value:$128,700
78%
Total Assessment$164,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,779+6.7%
2024$5,417+1.2%
2023$5,351-10.9%
2022$6,007+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$164,725

From:

To:

Sq Ft1,481DeedBook 6279, Page 1734Recorded3/22/2017

Property Sale

SaleMulti
$159,900
DeedBook 4462, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1947