Skip to content

149 Edmund StTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Nov 30, 2004

Property Information

Block2114
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page160

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,700
24%
Improvement Value:$114,200
76%
Total Assessment$149,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,282+6.7%
2024$4,951+1.2%
2023$4,891-3.3%
2022$5,056+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 4946, Page 162

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook 2996, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1930