Skip to content

29 Gridley StTrenton, NJ 08610

Built 2001

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Nov 29, 2018

Property Information

Block2115
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page164

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,100
18%
Improvement Value:$153,400
82%
Total Assessment$186,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,572+6.7%
2024$6,160+1.2%
2023$6,086-3.3%
2022$6,291+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 6350, Page 1618Recorded12/5/2018

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 6144, Page 805

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 4863, Page 192

Property Sale

SaleMulti
$154,900
DeedBook 4200, Page 129

Property Sale

SaleMulti
$39,000
DeedBook 4067, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

SaleMulti
$21,500
DeedBook 3811, Page 35