Skip to content

125 Watson AveTrenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Feb 16, 2016

Property Information

Block2115
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page164

Building Details

Building Class17
Description1SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,700
27%
Improvement Value:$93,400
73%
Total Assessment$128,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,514+6.7%
2024$4,231+1.2%
2023$4,180-3.3%
2022$4,321+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 6244, Page 251Recorded3/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 1940