Skip to content

127 Watson AveTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Dec 20, 2007

Property Information

Block2115
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page164

Building Details

Building Class27
Description2SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,366
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,800
28%
Improvement Value:$81,700
72%
Total Assessment$113,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,000+6.7%
2024$3,749+1.2%
2023$3,704-3.3%
2022$3,828+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 5790, Page 198

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 5400, Page 214

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 4510, Page 268

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 2571, Page 997

Property Built

Built

Year Built: 1930