Skip to content

828 Samuel StTrenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 1992

Property Information

Block2264
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page195

Building Details

Building Class17
Description1S CB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage873
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
32%
Improvement Value:$76,200
68%
Total Assessment$111,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,690+7.2%
2024$3,443+1.3%
2023$3,398-11.6%
2022$3,845+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940