Skip to content

344 Newkirk AveTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block2119
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page158

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,236
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
28%
Improvement Value:$118,500
72%
Total Assessment$165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,815+6.7%
2024$5,450+1.2%
2023$5,384-3.3%
2022$5,565+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 6291, Page 315Recorded7/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1930