Skip to content

443 Miller AveTrenton, NJ 08610

Built 1928

Owner
---
Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block2120
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page130

Building Details

Building Class17
Description1S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage964
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,700
33%
Improvement Value:$100,800
67%
Total Assessment$149,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,768+7.4%
2024$4,438+1.4%
2023$4,378-3.6%
2022$4,543+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft964DeedBook 6611, Page 1827Recorded12/5/2025

Property Built

Built

Year Built: 1928