Skip to content

56 Charlotte Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1930

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 25, 2015

Property Information

Block2021
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,500
26%
Improvement Value:$86,800
74%
Total Assessment$117,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,134+6.7%
2024$3,874+1.2%
2023$3,828-3.3%
2022$3,957+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 6230, Page 566Recorded10/5/2015

Property Sale

SaleMulti
$51,193
DeedBook 2270, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1930