Skip to content

517 Miller AveTrenton, NJ 08610

Built 1938

Last Sale Date
Jan 8, 2004

Property Information

Block2121
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description1S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,700
32%
Improvement Value:$102,000
68%
Total Assessment$150,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,061+7.1%
2024$4,728+1.3%
2023$4,667-3.4%
2022$4,833+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1938