Skip to content

125 Atkins AveTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Nov 13, 2003

Property Information

Block2123
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page161

Building Details

Building Class17
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,200
20%
Improvement Value:$141,000
80%
Total Assessment$177,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,245+6.7%
2024$5,853+1.2%
2023$5,782-10.9%
2022$6,491+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 4711, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1930