Skip to content

165 Atkins AveTrenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$257,500
Last Sale Date
Aug 27, 2008

Property Information

Block2123
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page161

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,100
25%
Improvement Value:$126,300
75%
Total Assessment$168,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,934+6.7%
2024$5,562+1.2%
2023$5,495-10.9%
2022$6,168+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$257,500
DeedBook 5923, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1940