Skip to content

105 Atkins AveTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Dec 20, 2013

Property Information

Block2123
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page161

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,172
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
24%
Improvement Value:$112,200
76%
Total Assessment$147,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,208+6.7%
2024$4,882+1.2%
2023$4,823-10.9%
2022$5,414+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft1,172DeedBook 6185, Page 1935Recorded1/8/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950