Skip to content

1424 Cedar La

Trenton, NJ 08610

Built 1956

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 21, 2016

Property Information

Block2123
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page161

Building Details

Building Class17
Description1SS G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,145
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,700
18%
Improvement Value:$197,000
82%
Total Assessment$239,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,447+6.7%
2024$7,917+1.2%
2023$7,821-10.9%
2022$8,780+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,145DeedBook 6253, Page 1143Recorded6/23/2016

Property Built

Built

Year Built: 1956