Skip to content

1476 Cedar LaTrenton, NJ 08610

Built 1951

Owner
---
Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Dec 13, 2024

Property Information

Block2123
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page161

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage792
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,400
29%
Improvement Value:$83,700
71%
Total Assessment$118,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,162+6.7%
2024$3,901+1.2%
2023$3,854-10.9%
2022$4,326+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft792DeedBook 6579, Page 1659Recorded1/9/2025

Property Built

Built

Year Built: 1951