Skip to content

387 Newkirk Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Mar 2, 2020

Property Information

Block2123
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page161

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,478
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,300
21%
Improvement Value:$148,000
79%
Total Assessment$187,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,600+5.1%
2024$6,282+1.2%
2023$6,206-31.0%
2022$8,993+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft2,478DeedBook 6399, Page 1042Recorded3/10/2020

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 2828, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1920