Skip to content

78 Atkins Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 22, 2010

Property Information

Block2124
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page165

Building Details

Building Class17
Description1SS G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,290
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,200
22%
Improvement Value:$130,800
78%
Total Assessment$167,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,885+6.7%
2024$5,516+1.2%
2023$5,449-10.9%
2022$6,117+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 6050, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1952