Skip to content

35 Hartley AveTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Feb 24, 2005

Property Information

Block2126
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page174

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,100
25%
Improvement Value:$124,900
75%
Total Assessment$167,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,885+6.7%
2024$5,516+1.2%
2023$5,449-10.9%
2022$6,117+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 5000, Page 292

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 2563, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1930