Skip to content

16 Edmund StTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 12, 2023

Property Information

Block2107
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page160

Building Details

Building Class27
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,195
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,600
27%
Improvement Value:$73,300
73%
Total Assessment$100,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,556+6.7%
2024$3,333+1.2%
2023$3,292-3.3%
2022$3,403+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,195DeedBook 6535, Page 216Recorded9/19/2023

Property Sale

SaleMulti
$167,000
DeedBook 5362, Page 284

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 3761, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1950