Skip to content

1490 S Olden AveTrenton, NJ 08610

Other Exempt

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 4, 2003

Property Information

Block2142
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page178

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,300
67%
Improvement Value:$48,100
33%
Total Assessment$144,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2006$2,881-44.6%
2005$5,198+3.6%
2004$5,017+2.7%
2003$4,886+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4630, Page 120

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 2530, Page 128