Skip to content

1060,1070,1080 Wh-Mer Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1962
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2005

Property Information

Block2158
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page184

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage6.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,502,200
20%
Improvement Value:$5,969,000
80%
Total Assessment$7,471,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$263,285+0.2%
2024$262,886+2.1%
2023$257,575+4.1%
2022$247,313+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$865,000
DeedBook 2175, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1962