Skip to content

2501 Sylvan AveTrenton, NJ 08610

Built 1979

Last Sale Price
$90,900
Last Sale Date
Oct 20, 1981

Property Information

Block2158
Lot103
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page180

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,500
27%
Improvement Value:$209,800
73%
Total Assessment$287,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,874+6.9%
2024$9,240+1.3%
2023$9,125-3.3%
2022$9,441+2.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$90,900
DeedBook 2173, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1979