Skip to content

2160 S Olden AveTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Jul 29, 2020

Property Information

Block2158
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page181

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage939
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
39%
Improvement Value:$97,400
61%
Total Assessment$160,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,653+6.7%
2024$5,298+1.2%
2023$5,234+4.1%
2022$5,025+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$192,000

From:

To:

Sq Ft939DeedBook 6411, Page 728Recorded8/18/2020

Property Sale

Sale
$162,000

From:

To:

Sq Ft690DeedBook 6212, Page 165Recorded2/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950