Skip to content

45 Unwin DrTrenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2005

Property Information

Block2158
Lot63
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page181

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,100
35%
Improvement Value:$144,500
65%
Total Assessment$221,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,809+6.7%
2024$7,319+1.2%
2023$7,231+4.1%
2022$6,943+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$144,900
DeedBook 3861, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1953