Skip to content

27 Unwin Dr

Trenton, NJ 08620

Built 1953

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
May 11, 2022

Property Information

Block2158
Lot72
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page181

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,500
32%
Improvement Value:$149,600
68%
Total Assessment$220,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,756+6.7%
2024$7,270+8.8%
2023$6,683+4.1%
2022$6,416+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,254DeedBook 6487, Page 588Recorded6/1/2022

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,254DeedBook 6290, Page 1711Recorded6/29/2017

Property Sale

SaleMulti
$208,900
DeedBook 4545, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 3929, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1953