Skip to content

2006 S Olden Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 31, 2019

Property Information

Block2158
Lot88
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page180

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,100
37%
Improvement Value:$120,900
63%
Total Assessment$191,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,731+12.0%
2024$6,011+1.2%
2023$5,939-3.3%
2022$6,139+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,075DeedBook 6369, Page 1254Recorded6/6/2019

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 6093, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1950