Skip to content

1524 Kuser RdTrenton, NJ 08619

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Jun 24, 2025

Property Information

Block2163
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page182

Building Details

Building Class17
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,135
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,800
33%
Improvement Value:$113,300
67%
Total Assessment$169,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,959+11.7%
2024$5,335+1.3%
2023$5,268-3.4%
2022$5,454+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$1,600,000
DeedBook 6595, Page 963Recorded6/27/2025

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

SaleMulti
$1,600,000
Sq Ft996DeedBook 6589, Page 215Recorded4/25/2025

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Built

Built

Year Built: 1950