Skip to content

1255 Wh-Mer Rd, Unit 513Trenton, NJ 08619

Built 1993
Commercial

Last Sale Price
$747,701
Last Sale Date
Jul 12, 2010

Property Information

Block2168
Lot56
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page183

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
43%
Improvement Value:$99,500
57%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,199+6.7%
2024$5,810-33.0%
2023$8,676+6.5%
2022$8,145+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$747,701
DeedBook 6065, Page 955

Property Sale

Sale
$569,574
DeedBook 3572, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1993