Skip to content

61 Country Lane

Trenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
Oct 26, 2018

Property Information

Block2169.05
Lot297
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,140
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,200
30%
Improvement Value:$220,200
70%
Total Assessment$314,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,079+6.7%
2024$10,385+1.2%
2023$10,259+6.5%
2022$9,630+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$337,000

From:

To:

Sq Ft2,140DeedBook 6347, Page 235Recorded11/1/2018

Property Sale

SaleMulti
$144,000
DeedBook 2350, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1985