Skip to content

7 Country LaneTrenton, NJ 08690

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Dec 20, 2020

Property Information

Block2169
Lot271
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,140
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,400
30%
Improvement Value:$223,200
70%
Total Assessment$318,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,227+6.7%
2024$10,523+1.2%
2023$10,396+6.5%
2022$9,759+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000
Sq Ft2,140DeedBook 6443, Page 1806Recorded6/8/2021

Property Sale

SaleMulti
$359,000
DeedBook 6443, Page 1806

Property Sale

SaleMulti
$115,250
DeedBook 2329, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1986