Skip to content

3123 Klockner Rd

Trenton, NJ 08690

Built 1967
Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 14, 2023

Property Information

Block2173
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page186

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,080
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,300
24%
Improvement Value:$372,200
76%
Total Assessment$488,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,215+6.7%
2024$16,135+1.2%
2023$15,940+6.5%
2022$14,963+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft4,080DeedBook 6530, Page 1817Recorded8/8/2023

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 2374, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1967