Skip to content

4 Connor CourtTrenton, NJ 08690

Built 2006

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Aug 27, 2014

Property Information

Block2173
Lot1.06
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1861

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,740
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,600
20%
Improvement Value:$431,100
80%
Total Assessment$535,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,878+6.7%
2024$17,694+1.2%
2023$17,480-2.5%
2022$17,928+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft3,740DeedBook 6201, Page 321Recorded9/2/2014

Property Sale

Sale
$705,944
DeedBook 5662, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 2006