Skip to content

137 Durand AveTrenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Dec 12, 2003

Property Information

Block2178
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,110
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
18%
Improvement Value:$118,900
82%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,110+6.7%
2024$4,789+1.2%
2023$4,731-10.9%
2022$5,311+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$146,000
DeedBook 4700, Page 124

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 2129, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1900