Skip to content

160 Hewitt AveTrenton, NJ 08611

Built 1965
Industrial

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Aug 9, 2001

Property Information

Block2178
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage22,986
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,600
11%
Improvement Value:$726,400
89%
Total Assessment$820,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,897+6.7%
2024$27,085+12.3%
2023$24,114-10.9%
2022$27,070+27.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$395,000
DeedBook 4114, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1965