Skip to content

123 Durand AveTrenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Jul 29, 2024

Property Information

Block2178
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage848
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,000
29%
Improvement Value:$53,700
71%
Total Assessment$75,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,668+6.7%
2024$2,500+1.2%
2023$2,470-10.9%
2022$2,773+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$146,000
Sq Ft848DeedBook 6563, Page 611Recorded7/30/2024

Property Sale

Sale
$15,000

From:

To:

Sq Ft848DeedBook 6295, Page 382Recorded8/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 1920