Skip to content

1101 Deutz AveTrenton, NJ 08611

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 2017

Property Information

Block2179
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class17
Description2SM G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,695
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,900
16%
Improvement Value:$142,400
84%
Total Assessment$169,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,966+6.7%
2024$5,592+1.2%
2023$5,524-10.9%
2022$6,201+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 5308, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1925